Lista aktualności Lista aktualności

Sprzątamy Lasy z Prezydentem RP Andrzejem Dudą

Przyjdź i posprzątaj las wraz z miejscowymi leśnikami wspieranymi przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Łódzi.

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na  klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują. Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się. Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Zapraszamy na stronę www.lasy.gov.pl, gdzie dzięki specjalnej zakładce #sprzątaMY i przygotowanej w niej aplikacji mapowej każdy łatwo odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy. Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.  

Tego dnia również w naszym nadleśnictwie będzie można wraz z leśnikiem wziąć udział w sprzątaniu. Serdecznie zapraszamy 20 września!

Szczegóły:

Grupa 1 - Leśnictwo Głowno (sprzątanie lasu przy drodze do rezerwatu przyrody Zabrzeźnia)

Miejsce zbiórki: przy cmentarzu na ul. Piaskowej  Kordynator akcji: p. Patrycja Gorzkiewicz tel.  696 277 709

Grupa 2 - Leśnictwo Chrośno (sprzątnie lasu wzdłuż trasy Ustronie - Nakielnica)

Miejsce zbiórki: przy budynku OSP Ustronie ul. Ustronie 10 Kordynator akcji: p. Bartłomiej Kwapiński tel. 601 522 321

Grupa 3 - Leśnictwo Smulsko (sprzątanie lasu wzdłuż trasy Aleksandrów Łodzki - Lutomiersk)

Miejsce zbiórki: skrzyżowanie dróg na trasie Aleksandrów Łodzki - Lutomiersk (ul. aleksandrowska) przy tablicy "Witamy w powiecie Zgierskim" Kordynator akcji: p. Ryszard Ziembinski tel. 695 589 063

Grupa 4 - Leśnictwo Zgierz (sprzątanie dróg lesnych w lesie Krogulec)

Miejsce zbiórki: przy ul.Stawa i ul. Jedlickiej (przy osiedlowych garażach) Kordynator akcji: p. Krzysztof Sztark tel. 603 062 939

Zainteresowanych udziałem w akcji prosimy o uprzednie zgłaszanie uczestnictwa do wyżej wymienionych kordynatorów do dnia 19.09.2019 r. do godz. 15.00. We wszytskich grupach akcja sprzątania lasu odbywać się będzie w godzinach 11.30 do 13.30.